Fórum

Region: CZ/SK

Class balance

Strana 1 / 1

« Zpět na přehled témat

Ahojte,

kontroverzní a obecně těžké téma, ale o něco se pokusím, protože současná situace prostě není v pořádku.

Něco málo k mému backgroundu. Zvolil jsem si temného rytíře, protože se mi líbil jeho popisek. Jsem obecně velký příznivce draintanků a lifestealu. Trvalo mi asi půl hodiny, než jsem pochopil, že ta postava je broken af a že rozbíjí celou hru. Chtěl jsem změnit postavu, protože hrát imbalanced opičáky není nic pro mě (a nemělo by být pro nikoho, žel bohu v ideálním světě nežijeme). Dnes k tomu konečně došlo, změnil jsem postavu na oceláře a musím říct, že je to peklo. Ne kvůli oceláři, ale kvůli rytířům. Neo123 je 13 levelů pode mnou, nemám šanci ho porazit a to jsem přesvědčený, že ze všech povolání mají oceláři v současnosti proti rytířům největší šanci. Dak je 20 levelů pode mnou. Toho porazím tak v 50% případů. Řekl bych, že tak 10 lidí jen z našeho kmene se na Alteiru vykašlalo, protože tohoto měli plný zuby. Já mám taky a to jinou postavu hraju den, je to fakt nekonečně frustrující a úplně upřímně, kdybych nehrál dickýře, nejspíš bych se už na to taky vykašlal. To jen tak pro představu a na úvod, jak to v současnosti ve hře vypadá.

K samotným postavám:

Lovec:

Tady je to těžké, velmi snadno může být OP. Já bych navíc řekl, že je v pohodě, jeho jediným problémem je temný rytíř a jeho schopnost, která je kompletně OP a které se navíc nedá vyhnout. Jinak z mého pohledu může být dobrý proti pyromágovi (papír), oceláři (jeho schopnosti se dá vyhnout) i paladinovi (meatshield). Nechal bych ho tak, jak je. Změny jsou potřeba jinde.

 

Pyromág:

Přijde mi jako nesmysl, že pyromág dává dmg kouzlem počítaný ze svého HP, když se mu navíc HP snižuje. On naopak by mohl perfektně fungovat jako tank melter, jako hrozba pro všechny HP stackery - oceláře, paladiny, kdyby se jeho dmg počítala ať už z max/current HP jeho oponentů.

 

Paladin:

Nemá smysl hrát postavu s healem max 20% HP, když někdo jiný má heal za 30% HP a ještě dá stejnou dmg, to je prostě nesmysl. Paladinovi nastavit obnovu HP na flat 20% a šanci zvýšit o 5%. Pak se můžeme bavit. Teď je to overglorified vesničan.

 

Ocelář:

Za mě asi v pohodě, klidně bych mu zvedl max (v základu) redukci poškození na 50%, ale to je asi tak vše. Spíš bych se zaměřil jinde. Občas mám pocit, že jeho redukce poškození nefunguje, jak má. Pokud je to tedy flat redukce v tom smyslu, že mám 40% a kdyby mi měl někdo dát crit za 20k, tak mi dá nakonec jen za 12k.Pyromág:

Přijde mi jako nesmysl, že pyromág dává dmg kouzlem počítaný ze svého HP, když se mu navíc HP snižuje. On naopak by mohl perfektně fungovat jako tank melter, jako hrozba pro všechny HP stackery - oceláře, paladiny, kdyby se jeho dmg počítala ať už z max/current HP jeho oponentů.

 

Temný rytíř:

Jak se tahle rakovinotvorná obludnost mohla dostat na ostrý server, to upřímně nechápu (bez urážky), ale hádám, že jeden z důvodů bude, že na beta serveru velká soutěživost mezi hráči dvakrát nekvete. Pokud by to mělo být na mně, tu postavu bych zrušil, všem rytířům vrátil vesničana, dvě možnosti změny postavy za to a tím by to prostě skončilo, dokud bych nevymyslel, co s ním. To povolání potřebuje naprosto nutně rework/hotfix/nerf. Ne za měsíc, ne při dalším patchi, ne zítra, ale před týdnem. Jeho schopnost je problém, respektive její princip. Někdo healuje, někdo dává dmg. Dickýř dělá obojí a dělá to efektivněji než ti, kteří dělají jen to jedno. Je jak paladin v dobách WotLK. Z těchto důvodů je balancovat jeho schopnost noční můra. Heal/damage zároveň bude v tom kruhu postav vždycky OP, protože existuje jen omezený počet soubojových mechanismů, se kterými se dá pracovat. Pokud to samozřejmě nebude tak hrozně k ničemu, že už by tu schopnost stejně nemusel mít. Což je upřímně moje řešení, já z toho nevidím jinou cestu ven - úplně mu sebrat schopnost a nechat ho healovat X% ze způsobeného poškození. Elegantně by se tím vyřešil zároveň problém, který provází všechny dickýře - člověk nemusí být génius, aby mu došlo, že za současného setupu je nejjednoduší a nejefektivnější stackovat HP. Máme dva přirozený damagery, dva heathstackery, proč by rytíř nemohl být hybrid, který to bude muset víceméně rovnoměrně dělit mezi dmg, aby se mohl léčit a HP, aby něco vydržel. Jediné jiné řešení vidím v téžkém nerfhammeru na procenta jeho schopnosti a základní staty. Například vzít úhyb, snížit šanci na blokování, dmg/heal ze schopnosti na 10-15%.

 

Postavy by obecně mohly projít úplným reworkem, aby byly všechny unikátně postavené na jedné věci, ve které budou vynikat. Například Ocelář by mohl mít redukci poškození 50% základní max, zvýšené blokování, ale třeba klidně 15-20% -dmg, pyromág zase pořádně vylepšený dmg, 3x crit dmg atd. Moje návrhy tak, jak jsou sepsány míří na postavy tak, jak fungují teď, ale pro kompletní rework a rebalance je zcela jistě prostor.
Zároveň ale je nutné podotknout, že je tady jasný obecný narativ - současným největším problémem všech postav a game balance je temný rytíř. To je nutné vyřešit jako první. A kdo tvrdí opak, ten nemá na srdci vyváženost a zábavnost Alteiry, ale trpí obsedantně kompulzivní poruchou, která ho nutí užívat si hraní OP shiťáren. Povolání, co nemá counter, do žádné hry, ve které je přítomno PvP, jednoduše nepatří.

Prosím, pokud toto téma zahlédnete, myslete na to, že čím více lidí se vyjádří, tím lépe pro nás všechny. Mám víru v lidstvo a proto věřím, že i většina hráčů dickýře si uvědomuje, že současná situace není pro hru zdravá a jako lidé schopní základní sebereflexe s tím ani oni nejsou spokojení. O ostatních ani nemluvě.

Díky

A.

10.10.2023, 22:36

Komentář byl smazán na žádost uživatele.

10.10.2023, 23:33

Ahoj.

Předchozí komentář prosím smazat,nevím proč je to černé.

 

Prvně bych chtěl poděkovat vývojářům, že poslouchají hráče a společně dělají Alteiru lepší.

Rovněž bych rád poděkoval za dosavadní práci. Na lázních bylo vidět, že vzájemné porozumění funguje.

 

Nejdříve nějaké čtení.

 

Proč jsou kouzla na % jako v každé druhé hře? A proč tak malá? Hrajeme asi na štěstí.

Co třeba to udělat formou s postupně stoupající šancí?

Příklad kouzlo umí dělat BUM za 50% hp a je na něj šance 0%, v prvním kole nedojde k použití tak % stoupají a v druhém mám šanci 10%. Dokud nenastane situace, že se kouzlo použije, a zas jedeme od 0%

Nebo jak už tu někdo někde zmínil, kouzla pomocí tahání karet z balíčku. Máme 10 kartiček z toho 1 žolík. Když v prvním kole vytáhnu žolíka tak pak mám 9 kol smůlu.

 

Trochu se rozehřejeme.

 

1)PALADIN

Chápu, chceme tu mít jednu jednoduchou postavu, která umí od všeho něco a v ničem není nejlepší ani nejhorší.

Zde je balanc vlastně lehký, když bude slabý vůči ostatním nebo silný. Stačí si pohrát s životy.

Za mě je OK

 

2) Lovec lidí

Souhlasím zde to chce opatrnost, 50% úhyb je dost.

Když by vyšel špatně z testu, zvedl bych mu v atributech dvojitý zásah.

Přece jen lovci bývají obratní.

 

Přiostříme 

 

3)OCELÁŘ

Tady mě něco smrdí.

Z popisku kouzla chápu, že bych měl mít 1 ránu nijak neblokovanou a druhou jako by bylo normální kolo, a až potom by měl útočit soupeř, ale to se neděje.

Rovněž ho beru jako nejrobustnější postavu ve hře.

S velkým kladivem a má dobrý přesný zásah a dvojitý útok?

Atributy : Poškození - , životy + , přesný zásah 0% , dvojitý útok 0%, celkové ignorovaní bonusů ze zbraní.

 

4)PYRIMÁG

Sakra proč tu je všechno dělané na životy. Myslím kouzla.

Chtělo by to aspoň jednu postavu, co nebude bojovat 20 kol.

Návrh

Atributy: Poškození +++ ,Životy - , Maximální redukce 0, Přesný zásah +, Úhyb –

Kouzlo: Počítat z mého poškození a ignorovat všechno = úhyb, redukci, blokovaní.

 

Závěrem …. Fuj to je a ničí hru.

5)!Temný rytíř!

Chápu ho jako velkého, ale obratného rytíře.

Varianta 1 zrušit postavu a popřemýšlet.

 

Varianta 2

Kouzlo: S každým povedeným útokem si část života vyléčí.

Atributy : redukce poškození - , dvojitý zásah + , kritický - , úhyb vrátit na 15%

 

 

 

Měla by to být cesta jak odlišit postavy, nebo aspoň mě to tak přijde.

 

10.10.2023, 23:35

Aldilus: Sorry, ale po tom, co jsem si přečetl u Paladina "Nemá smysl hrát postavu s healem max 20% HP, když někdo jiný má heal za 30% HP a ještě dá stejnou dmg, to je prostě nesmysl." ani nemam chuť pokračovat. Pokud nebudeš vycházet z přesných čísel, tak je irelevantní se o nějakym balancu postav bavit. Rytíř má šanci 10% na vysátí 20-30% (aktuálně navíc z postavy s měnším HP). Paladin má šanci 20% na heal 10-20% a navíc +25% HP, takže reálně to je tedy 25-50% ve srovnání s Rytířem. Díky bonusu v HP bude souboj trvat déle, což opět zvyšuje šanci na kouzlo. Záleží tedy v tuto chvíli na soupeři, ale ten balanc postav je v pořádku a nedá se říct, že by jedna byla silnější než druhá.

Býval jsem aktivním hráčem RTS AoE2, což je hra hodně o balancu postav a národů. Ale není jich tam 5, jsou jich tam desítky. Ve hře to fungovalo většinou tak, že národům nebo postavám, které byly špatné a měly vyšší % proher se sem tam něco přidalo a naopak silnějším ubralo. Ale vždy se vycházelo z dlouhodobých statistik velkého objemu soubojů.

Budu se opakovat, ale můj názor na balanc postav je takový, že bez kvalitního soubojovýho simulátoru (ideálně veřejně dostupnýho) nejde ty postavy vyřešit. Je to dokola hádání se dětí na písku, která hračka je lepší. Pokud nejsou k dispozici výsledky stovek soubojů, tak nemá smysl se tu dohadovat. Další možností místo simulátoru je nějaká veřejná statistika jak se v souboji každému hráči (nebo globálně všem) daří proti konkrétním postavám např. +/- 5 lvl. (10 mi už přijde velký rozdíl). Je prostě nutné vycházet z přesných dat.

Z TOP100 hráčů:
40% Rytíř
21% Lovec
15% Mág
13% Paladin
9% Ocelář
Většina hráčů vždy hraje silný postavy a nehrají slabý. Je to přirozenost lidí. Ve všech hrách to tak fungovalo. Pokud tedy nechcete vycházet ze simulací, vycházejte z těchto čísel. Ocelář by měl dostat větší bonus, Paladin s Mágem menší a Rytíř malus. Bohužel priorita hry je držet si velké množství hráčů a další zásah do postavy, kterou hraje nejvíc lidí způsobí další odliv hráčů.

Na závěr bych dodal, že pokud chcete skutečně vybalancovaný postavy, udělejte ze všech vesničany. Všichni stejný atributy v základu a jen kosmetický změny. Paladin +10% HP, Mág + 1 Kritik, Ocelář +10% redukce, Lovec + 10% úhyb a rytíř +10% DMG. Nebo něco podobnýho. Co se týče kouzel, tak buď zrušit úplně nebo jen symbolicky silný, který vyloženě neovlivní souboj. Nevim.

12.10.2023, 11:57

Ondrisi, přirozenost lidí je hrát hru, která je vybalancovaná a nerozbitá. To Alteira pro PvP v tenhle moment není. Je frustrující.

Jediné, co je tu irelevantní, jsou tvoje zkušenosti z AoE2, protože ač skvělá hra, ve které též záleželo na balanci národů, je to RTS. Alteira je postavená na RPG systému. Já jsem testoval nezanedbatelné množství RPG her jak v alpha, tak v beta vývojových fázích a jsem hrdým členem modderské komunity kolem M&B a Skyrimu. Něco málo o balanci v RPG systému vím.

Nemůžeš, prostě a jednoduše NEMŮŽEŠ vést rant o relevanci a přesnosti čísel a dat a pak uvést, že heal paladina je 25-50% ve srovnání s rytířem. Matematika je neúprosná. TR 200k HP, pala 250k HP, TR heal 40-60k, stejná dmg, pala heal 25-50k bez damage. O čem se tady chceš bavit? O čem chceš sakra polemizovat? Že to jsou vlastně vybalancovaný postavy, ne?

Nemůžeš napsat, že ten balanc postav je v pořádku a že se nedá říct, že by byla jedna silnější než druhá (což je úplná pitomost a ty to moc dobře víš) a zároveň o několik řádků dál dvakrát popřít sám sebe při prezentaci rozložení postav v TOP100 a argumentem, že lidi budou vždycky hrát silnější postavy... proč teda asi hrají rytíře? Moment, zkusím na to přijít. Snad že by byl S-I-L-N-Ě-J-Š-Í než všechny ostatní postavy? No to určitě neeeeee.

To, co jsem napsal není set in stone. A máš pravdu, že to nevychází z tvrdých dat. Vychází to z mých zkušeností a ze zkušeností dalších lidí. Ale je to něco, je to pokus, je to námět k diskuzi. Ne k ubrečenýmu příspěvku, ve kterém se pokusíš ze mě udělat pitomce, vyhodíš několik smyslnedávajících hausnumer, dvakrát popřeš sám sebe a nakonec přijdeš s návrhem, kterej by tu hru zabil.

Omlouvá tě jediná věc a to ta, že jsi nejspíš od druhýho dne Alteiry nezažil reálnej vyrovnanej souboj v aréně a vůbec tím pádem netušíš, jak ta dynamika mezi postavami funguje.

Fakt bych byl rád (a navíc by se to slušelo od nejsilnějšího hráče na serveru), kdyby sis vytáhl hlavu z prdele, přijal ten fakt, že TR je problém a pak přišel s něčím konstruktivním a relevantním stejně jako jsi to udělal pod návrhem k poslednímu patchi.

P. S.: Nebudu ti ten příspěvek mínusovat, protože je to IMHO dětinský a pitomý až na půdu. Ale fakt bych od tebe čekal víc než příspěvek na úrovni ubulenýho štěněte.

12.10.2023, 16:47

Pro Ondrise.

 

Chápu tedy dobře že když  je povolena změna postavy , za mě špatně . Jak jsem psal max 1 po balancu a 1 pro nové hráče , jinak nic. A né každych pár měsíců. Tak si všichni máme vzít tu nejlepší postavu ? A nebudeme brečet .

 

Něco o mě pro ostatní.

Před resetem postavy jsem hrál TR = nikde a s nikým nemá problém porazí i o dost silnější postavy v dungeonu.

Na expedici neprohraje i když má špatné zakladní statistiky. Pro mě osobně nudná hra když pak člověk zjistí že jedna postava má možnost procházet hrou ladně a ostatní ne , to pro mě není zábava když se nemusím snažit. Může furt tlačit XP , protože nikdy neprohraje na expedici.

 

Resetnul jsem postavu a hraji Oceláře = uděláme si krasný příklad mě LV 72 , základní staty 1300 umění boje a 1200 vytrvalost / můj oponent neo123 hrajicí za TR  LV72 , zakladní staty 811 umění boje a 814 vytrvalost . Moje šance na výhru jsou cca 40%

Na expedici jsem už několikrát měl pod 25% HP. Za TR jsem snad nikdy nešel pod cca 50% HP.

 

Z bety mám najetého paladina ten je vpohodě na expedice ale také nemá na TR zdaleka.

 

A to co jsem viděl na obrazcích od lidí co hrají lovce .... bych taky měl nechuť k hraní.

 

Jsem pro rozdílnost postav a to větší než je. Rozhodně ne pro menší rozdílnosti jak navrhuješ.

Ne pro to aby jedna postava o desítky% silnější než ostatní. Ale pro to, aby podobně vyvážené +- 5% jo vždy bude jedna postava silnější proti jiné , tomu se zabranit nedá , a nikdy se to ani nedělá. 

Osobně se přes to přenesu , o čem si budem arená je vlastně aktuálně k ničemu. Jediné co je zajimavé , pár věci do založníjo invetáře.

 

Proč se snažím , psát o této věci ?

Vím o více hračích kteří byly frustrovaní tím že nedokažou vyhrát souboj v aréně i přes to že mají lepší statistiky , pak přetaly hrát úplně.

Vem si že si začal o týden déle , hraješ měíc pyromága , po měsíci když tlačíš max XP , první ti stále utiká a ty vijímečně prohraješ na expedici a z velké časti prohráváš i v aréně , z toho je 40% TR kde máš skoro nulovou šanci.

No kdybych nechodil na fórum tak bych s tím určitě seknul.

Budu rád za každého člověka co ve hře bude aktivně hrát , hru užívat a bude trpělivý =) 

13.10.2023, 00:27

Dám sem jednoduchý příklad ze své zkušenosti:

 

Já vs wondra (lovec vs TR) - předem říkám wondru respektuji, má postavu dobrou, ale nemyslím si, že bych byl o tolik horší (mám suffixy, kmenový trénink lepší, souboj talenty vymaxované jako on). Jsem neustále nad ním i levelově, teď už se to snížilo na 2 levely předtím bylo více....no řekněme když budu hodný tak bych byl schopný akceptovat 70:30 - 60:40 pro wondru....

Statistika ze soubojů za poslední 2 týdny s ním (teď spočítáno):

Klasika aréna: 29.9. - 13.10 - 52:2 pro wondru
Ranked aréna: 29.9. - 13.10 - 21:3 pro wondru

Tohle mi fakt nepřijde normální, chápu že TR a lovec jsou na opačné straně spektra a že zkrátka TR může být nejlepší na lovce...ale takovýmhle způsobem, když jsme dost vyrovnaní? To není balance to je utrpení. Ano teď tu zním jak brečení lovce a částečně to tak je, horší je, že tohle se děje s každou postavou proti TR, co si předáváme s ostatními informace.

To, že mě občas porazí nějaký TR o 20-30 levelů menší ani nezmiňuji, je to úsměvné, ale 1x za čas to překousnu. To že mě občas sekla o 10 levelů nižší Danrey, to taky přežiju, spíš jsem ji porážel. Ale to, že nemám šanci se stejně/lehce nižšími levely v takovémto rozsahu je zarážející

13.10.2023, 09:42

@marsoun super ze jsi si dal tu praci a spocital to. Konecne nejaky kontruktivni prispevek, ne 'me se zda'.

Docela by me zajimalo - dal bys dohromady i nejaky soucet vsech boju proti NE-rytirum? Idealne zhruba stejne silni hraci. Znam pouze dynamiku matchupu Lovec x Rytir, ale se souboji Lovec x Cokoliv-jineho samozrejme zadne prakticke informace nemam. Vedels bys?

13.10.2023, 16:01

No bohužel je to nereálné, okolo byly vždy jen TR a nic jiného...teď je tam Danrey s pyromágem, ale o 10 levelů menší, takže to je taky irelevantní statistika. Neexistují k tomu data, to je ten problém nás všech, nemáme statistiky ostatních soubojů, protože nikdo moc jiné postavy nehrál, takže se ten balanc dělá o to hůře.

13.10.2023, 16:06

"No bohužel je to nereálné, okolo byly vždy jen TR a nic jiného..."

-> Presne! Ruku na srdce, nikdo z nas na 100% nemohl vedet jaky je doopravdy balance, obzvlast kdyz jsme zustali na vysoke urovni v podstate jen dvou kmenech BR + VVV a jedni jedou(jeli) Lovce druzi(jeli) Rytire. Nikdy jsme nemeli moznost zjistit realny balance protoze vzdycky sel Lovec proti Rytiri. Asi se vsichni shodneme ze v tomto matchupu obvykle vyhrava Rytir.

To ovsem neznamena ze problemem je Rytir, pouze z osobnich zkusenosti hrace je to hodit si minci: panna Rytir presileny, orel: Lovec prilis slaby. Pri navrhu posledniho patche jsem mel vyslovil nazor: Lovec je prilis slaby a to je ta zaba na prameni. Tedy ...nazor, on uz to tak uplne jen nazor neni - v kmeni jsme se tomu venovali a s pomoci simulaci se slusnou jistotou jsme dali dohromady kde jsou nejzasadnejsi problemy balancu a mozna i jak je spravit.

Nechci zde bez domluvy zverejnovat vysledky, protoze za prve by to mohlo vyvojarum ztizit balancovani, za druhe by to mohlo vyvolat zbytecnou migraci a za treti protoze se vsichni hru jeste ucime, mohl bych to nekterym 'vyspoilovat' a objevovani hry zkazit. Budu se proto snazit drzet k veci, krome tedy nekolika tresnicek ktere si neodpustim.
Disclaimer: v simulaci, i pres podrobne porovnavani se hrou, mohou byt chyby (jediny 'pravy' souboj je ten co udela hra). Navic, i pri 100% presnosti, vysledky zasadne zalezi take na pouzitych profilech postav. Pojdme tedy na vec:

=> Druhou nejslabsi postavou je Lovec (po Vesnicanovi)

=> Nejsilnejsi postavou ve hre aktualne neni Rytir, ikdyz si urcite spatne nevede

=> Nejvetsim problemem balancu jsou pasivni atributy a to obzvlaste u Lovce 

+++ nektere dalsi povolani by take potrebovali trochu postouchnout, ale zdaleka ne tolik

+++ vysledky davaji i smysl, pokud si clovek otevre stranky postav a zamysli se nad tim kolik se kde nascita

=> vyvazeni hry je az prekvapive dobre, pomineme-li Lovce a Vesnicana, tak zadny matchup neni horsi nez 70:30 a polovina matchupu se jen o fous nevejde do 55:45

=> vsechny schopnosti jsou skoro stejne silne, drzi se ve velmi uzkem pasmu o sirce -+0.5% HP / tah

Par slibovanych 'tresnicek':

=> na vyssich urovnich jsou rozdily mezi postavami mensi

=> 'Vysati zivota' neni nejsilnejsi schopnosti ve hre

=> v souboji Vesnican x Lovec ma vyhodu 5-8% Vesnican(!!)

 

pozn.: 'hlavni' pouzite profily charakteru jsou urovne ~90 a aby bylo vse fer, namaxoval jsem vsechny bojove Dovednosti a nastavil hodnotu vsech % atributu na maximum co umozni povolani. Pro overeni jsem zkusil i uroven ~50 bez dovednosti a s 10% od vseho, poradi se trochu menilo ale nejvyraznejsi odchylky zustaly stejne.

PS: @marsoun diky za soucet souboju - potvrzuje vysledky simulace. Mohl bys ale dosahnout zasadne vetsiho poctu vyher, nebudu ti kazit ovsem zabavu a nebo nutit osobni pohled jak by se mela hrat postava kterou znam jen z klikani na bete.

-----------TL;DR-------------

Navrhovane balance upravy, odkud se odrazit (credit @ondris):
Lovec
Životy -50 % -25 %
Pyromag
Životy -25 % -10 %
to by melo snizit odchylku 'sily' povolani z ~14 na ~7.5

13.10.2023, 22:33

Ok takhle poctivá simulace se rozporovat nedá, díky za ni

14.10.2023, 07:45

Díky @marsoun! Z tvého příspěvku se na mě vylilo tolik kýblů sarkasmu, že z toho mám teď zplihlé vlasy :D

@wondra2 Mohu se zpetat, čím jste ve vašem experimentu simulovali RNG na damage range a percent tick rolly? Já si odpovím sám, nesimulovali a nebo simulovali úplně blbě, protože jinak by tyhle výsledky nemohly vyjít. Lovec není slabá postava a já bych s jeho balancí rozhodně počkal na to, jak dopadne rework rytíře. Lovec naopak má potenciál být strašlivě silnej. Pyromág nepotřebuje životy, má být papír. Potřebuje víc a jinak počítanou damage, aby to odpovídalo archetypu té postavy.

Na čem se shodneme je, že rytíř vs lovec udělal to, že lovec vypadá slabej jak čajíček. Ale zase - to rytíř udělal ze všech postav, jen u lovce to je nejvíc očividný, protože přesně jak jsi napsal - je to jediná postava, která společně s rytířem vydržela do nejvyšších současných úrovní.

Já upřímně nevím, čím začít dřív... zkusím to, co působí nejvíc jako pěst na oko:

=> vyvazeni hry je az prekvapive dobre, pomineme-li Lovce a Vesnicana, tak zadny matchup neni horsi nez 70:30 a polovina matchupu se jen o fous nevejde do 55:45

Tak máš 15 možných matchupů, když vynechám stejné postavy proti sobě. Vynecháš vesničana a lovce a máš těch matchupů jen 6. Píšeš, že žádný není horší než 70:30, ale hádám, že se k tomu bude blížit, protože kdyby ne, napsal bys třeba 65:35. A polovina (3) se jen těsně nevejde do 55:45. Takže máme 15 matchupů, 9 je horších než 70:30 (já bych do toho vesničana popravdě vůbec netahal, ale když už jste si s tím dali tu práci), 3 se blíží 70:30 a 3 jsou blízko 55:45. That does not seem very balanced to me.

=> Nejsilnejsi postavou ve hre aktualne neni Rytir, ikdyz si urcite spatne nevede

Opravdu hodně by mě zajámalo, kdo je tedy silnější.

=> 'Vysati zivota' neni nejsilnejsi schopnosti ve hre

Tohle je bohapustá lež. Statisticky nemá žádná z těch schopností takovej DMG/HP scale jako právě vysátí života a na rozdíl od souboje, přínost těch schopností je velmi jednoduché spočítat.

=> vsechny schopnosti jsou skoro stejne silne, drzi se ve velmi uzkem pasmu o sirce -+0.5% HP / tah

Viz předchozí bod. Bullshit. Mimochodem - drzi se ve velmi uzkem pasmu o sirce -+0.5% HP / tah. Mohu vědět, co si pod tím mám představit?

Tl;Dr:

Snažit se o vybalancování této hry a neuvědomovat si, že základním problémem, bez jehož odstranění se nikam nepohneme, je TR, respektive jeho schopnost, je asi stejně beznadějné jako bavit se o kontextu izraelsko-palestinského konfliktu a vynechat Hamás. I když by bylo možné posílit (přesílit) ostatní postavy na úroveň TR, z hlediska game designu je to pitomost, protože je jednodušší a správnější řešit jeden problém než čtyři.

Já nemám raw data, mám jen empirické, zdůvodněné odhady a skill matrix. Ty nejspíš máš pokus o raw data (za což respekt o tom žádná), ale tvoje neochota je prezentovat celé způsobuje jen to, že to, co je nám z nich prezentováno buď nedává smysl vůbec a nebo naopak potvrzuje to, že současná podoba PvP je katastrofa.

14.10.2023, 14:38

Aldilusi, ve svém věku už dávno nemám za potřebí se hádat se zamidrákovaným toxickým děckem na internetu (sorry, ale přesně tak se tu chováš). Abych ale uzavřel mé působení zde na fóru, udělám výjimku.

Hned v první větě píšeš nesmysl. Pokud by to tak bylo, žádné hry by nevycházely nez bugů, případně by je nikdo nehrál. Stejně tak by podle tvého tvrzení nehrál nikdo tady. Proč jste si původně ty, dikay a 40% všech hráčů vybrali TR je snad jasné. Chápu i argument, že vás hrát za OP postavu přestalo bavit.

To, že jsi někde něco testoval nebo módoval je fajn, ale není to vidět. Namísto konstruktivního řešení a předání nějakých zkušeností tu vidím jen uplakané projevy jako „dickýř“ se musí smazat, je to rakovina hry a podobně. Na rozdíl od tebe já popisuju zkušenost s balancem z jiné hry a přináším možné řešení, které si vyhodnotí vývojář. Na kolik je to relevantní nech na něm.

Víš, co to jsou procenta? Jaký je rozdíl mezi 10% a 20% šanci na úspěch kouzla? Dobře, tak jak pro dítě na základce. TR 200k HP, Pala 250k HP. Počet kol v souboji 10. TR heal 40-60k, Pala DVAKRÁT 25-50k, takže 50-100k. A teď si představ, že boj bude trvat 15 kol. TR má poloviční šanci na heal 40-60k (v opačném případě 80-120k), Pala vždy 75-150k. Už vidíš ten rozdíl? Protože líp to vysvětlit je nad moje možnosti. Sílu postavy TR vyrovnává samozřejmě tím DMG, takže ty postavy jsou vybalancovaný. Můžeš si tu plácat dál co chceš.

Rozložení TOP100 vychází z původního stavu TR, ne aktuálního, kdy se do něj dvakrát hrabalo. Původně byl ještě posílený oproti betě a spoustu lidí to začalo zajímat a hrát ho. Ano, byl silnější. Jak je na tom teď po dvou změnách? Zatím nemůžu plně ohodnotit.

Pitomce z tebe dělat vůbec nemusím, to zvládáš sám. Můj návrh s vyrovnanými postavami nebyl myšlen vážně. Jen to podtrhuje absurditu zcela vyrovnaných postav. Nějaké rozdíly tu být prostě musí a některé postavy budou silnější a jiné ne, tak to prostě bude vždycky.

Na tomto serveru jsem zažil hodně vyrovnaných soubojů, kdy si mě dikay mazal na chleba než resetoval postavu, ale bylo to TR proti TR, takže to není vypovídající. Ale věř nebo ne, na betě jsem hrál několik měsíců a zkoušel jsem postavy všechny.

Do TR se již zasahovalo dvakrát, DVAKRÁT. A ani se neotestovala poslední změna a už tu všichni vědí, že je to pořád stejně špatný. Já přijímám fakt, že to je nejsilnější postava, ale vadí mi, že se do ní neustále hrabe v kontextu nejvíce hraný postavy. Mě by se prostě líbilo hrábnout do postav, který moc lidí nehraje. Aby hráči měli motivaci zkoušet něco jiného.

Závěrem chci říct, že pokud k tomu něco máš, napiš mi to slušně v soukromý zprávě ve hře. Já se stahuju z veřejného prostoru a dál tu nebudu nic řešit. Na nějaký urážky nemam čas ani chuť.

 

PS: Pro marsoun a dikay. Vás si vážím nejen jako hráčů, ale jako lidí, kteří věcně přispívají k fungování hry. Uznávám Vaše názory, určitě budou vyslyšeny na patřičných místech. Pokud na mě budete cokoliv mít, tak piště soukromě. Rád si o hře pokecám. Díky.

16.10.2023, 14:08

Aldilus mě kontaktoval a slušně jsme si to vyříkali. Tak jen aby bylo jasno mezi ostatními. Veřejně se mu tímto omlouvám. Pokud ho některá slova urazila nebo ho nevhodně označila, tak to beru zpět.

16.10.2023, 16:55

Zareagováno do zpráv.

Pojďme se, prosím, zkusit domluvit, pobavit se, diskutovat čistě k těm změnám. Nakonec to stejně je čistě jen inspirace pro vývojáře.

Já znovu shrnu můj postoj - archetyp temného rytíře se mi líbí (proto jsem si ho koneckonců vybral) a chci ho hrát znovu, jen ne v současné podobě. Víceméně jsme si ujasnili, že je to nejsilnější postava, signifikantně silnější, takže rozbíjí všechny ostatní. Class balance ostatních postav mi přijde v zásadě v pohodě. Jsem rozhodně pro spíš řešit jeden problém (TR) než řešit těch problémů pět. K těm změnám:

Lovec - přijde mi v pořádku, vidím v něm potenciál, se změnami bych počkal po prvním class balance patchi.

Pyromág - odebral bych druhou část jeho schopnosti (popálení), dal bych flat 15% z max/current HP soupeře. Ať máme někoho, koho se budou bát health stackeři.

Paladin - taky postava s potenciálem, zvlášť se zvyšujícím se levelem a HP poolem. Je možné, že heal 20% může být moc, 10% mi připadá málo, nastavil bych flat 15%.

Ocelář - potřebuje trochu pomoci, ale zase ne moc. Zvýšil bych základní max cap pro redukci poškození na 50% a trochu bych se na tu mechaniku zaměřil, nepřijde mi, že funguje úplně konzistentně.

TR - zrušil bych jeho současnou schopnost. Místo toho bych mu dal jednu nebo klidně i dvě pasivní schopnosti - lifestal a pak třeba něco ve smyslu thorns mechaniky. Je to trochu divoká idea, ale bylo by to nové a zcela jistě i unikátní. Rozhodně bych byl pro kompletní rework té postavy, protože IMHO princip té schopnosti (DMG/HP) bude v prostředí, kde těch soubojových mechanik opravdu není moc, vždycky OP pokud zrovna nebude mít znerfovaný čísla k nepoužitelnosti.

Tolik za mě, pokud má někdo ještě chuť se o tom pobavit, tak směle do toho :)

16.10.2023, 17:25

Já se chci též omluvit nejen Ondrisovi, ale i všem ostatním za moji zbytečnou agresivitu. A děkuji za konstruktivní a věcnou diskuzi ve zprávách :)

16.10.2023, 17:30

Je to zajimavy pozadavek, na rozptyl poskozeni zbrane, ktery bych povazoval za trivialni ale neni problem - na konkretni otazky ohledne jak to cele funguje rad odpovim:


poskozeni = min + R * (max - min), R ∈ <0 ,1)

 

update od posledni verze:

=> Pyromage byl precenen (chyba: schopnosti se neslo vyhnout) a mozna bude potrebovat vice pomoci
=> Ocelar byl podcenen (chyba: protivnik nepreskakoval sve kolo) a mozna bude potrebovat naopak omezit silu -na to je ovsem brzo, bez zopakovani vsech testu-

18.10.2023, 11:15

Přidat komentář

Přidávat komentáře mohou jen přihlášení uživatelé.

Chceš-li přidat komentář, přihlaš se, nebo si můžeš vytvořit účet a komunikovat na fóru.